Saame tuttavaks - elu eliksiir, supermari või lihtsalt sinikuslapuu
Jaapani põliselanikud on nimetanud söödavat kuslapuud elu eliksiiriks, kaasaegsete toitumistrendidega sobivalt sobib ahvatlevalt siniseid mustikalaadseid marju kutsuda supermarjadeks ning hellitavalt ja suupäraselt lihtsalt sinikuslapuuks.
Põhjamaiselt külmakindel
Sinikuslapuu on märkimisväärse külmakindlusega - varakevadised öökülmad varajast talveunest ärkajat ei sega ja õitsemisel kerge pakane õisi ja tulevast marjasaaki ei kahjusta.
Jaanipäevaks marjad valmis
Üks söödava kuslapuu mõnusamaid omadusi on marjade varajane valmimine – enne jaanipäeva või vahetult pärast seda saab nende supermarjadega juba suu mõnusalt magusaks!
Vitamiinirikas supermari
Kuslapuumarjad on erakordselt kõrge antioksüdantide polüfenoolide, antotsüaanide ja askorbiinhappe ehk C vitamiini sisaldusega, olles sellega tervislikkuse poolest võrreldavad mustika, aroonia, vaarika ja sõstarde marjadega.
Supermarjaks võib aga sinikuslapuud nimetada, sest kuslapuumarjad sisaldavad arvestatavas koguses ülikasulikke toitaineid ja bioaktiivseid ühendeid, millele on mitmed sellealased teadusuuringud omistanud tervist edendavaid omadusi.
Suurepärane C-vitamiini allikas
Kuslapuumarjad on heaks askorbiinhappe ehk C-vitamiini allikaks, olenevalt sordist võib C-vitamiini-sisaldus varieeruda vahemikus 15–88 mg, keskmiselt on see aga 44 mg 100g kohta.
Kuidas valida söödava kuslapuu kasvukohta?
Kuhu söödava kuslapuu istikud istutada?
Kuidas istutada kuslapuud?
Sinikuslapuu ehk söödava kuslapuu nõuded kasvukohale
Parim kasvukoht söödavale kuslapuule on tugeva tuule eest varjatud, kuid samas mitte puude varju jääv ala.
Magusate ja lopsakate marjade kasvatamiseks eelistab kuslapuu pigem päikeselist kasvukohta.
Varjus kasvades on põõsastel õisi vähem ja saak tagasihoidlikum.
Mullastiku osas vähenõudlik
Mulla pH võib söödava kuslapuu jaoks varieeruda 5,5–7 (ideaalne pH on 6,4). Happelised mullad, mille pH on alla 5, pole aga sobivad. Sobiv pinnas on keskmise viljakusega liivsavi- ja saviliivmullad, kuid kõige paremini kasvab ta siiski kõrge huumusesisaldusega muldadel.
Kui planeeritav istutuskoht on pigem kehvemapoolsema mullastikuga, siis soovitame kindlasti istutamisel istutusauku komposti lisada.
Veepuudus kahjustab kuslapuu arengut, kasvu ja saaki
Sinikuslapuu kasvab hästi nii kuivematel muldadel kui ka raskemas pinnases. Kuivadel ja väga kergetel liivmuldadel kasvab söödav kuslapuu aga halvasti ega kanna ka saaki, sest seal kimbutab teda veepuudus.
Veepuudus õitsemise, marjade kasvamise ja valmimise ajal põhjustab viljahakatiste enneaegset varisemist. Kuid nagu enamik teisi kultuure ei talu ta seisvat vett ega pikaajalist liigniiskust.
Magusa saagi jaoks vaid ühest istikust ei piisa
Söödava kuslapuu istikud vajavad saagi saamiseks teist sorti kuslapuud enda kõrvale
Söödav kuslapuu on risttolmleja ja seetõttu tuleks üksteise lähedusse istutada vähemalt kaks või isegi enam erinevat sorti. See kehtib nii koduias kui ka istanduse rajamisel!
Risttolmlemine sortide vahel tõstab iga põõsa saagikust ja marjad kasvavad suuremad. Oluline on jälgida, et omavaheliseks tolmlemiseks peaks istutatavate sortide õitsemise aeg kattuma.
Meie poolt kasvatatavate Kanada päritolu söödava kuslapuu istikute omavahelise risttolmlemise sobivuse kohta leiad mugava tabeli siitsamast. > > > > > >
Kuhu ja kuidas istutada söödav kuslapuu?
Istutusvahe koduses marjaaias
Koduaias võib söödava kuslapuu istikud istutada vahekaugustega umbes 3 x (2) 3 m või paigutada murusse nagu ilupõõsad.
Täiskasvanud sinikuslapuu on ümara vormiga üsnagi lopsakas marjapõõsas - piisava istutusvahe korral jääb mugavalt ruumi ka põõsalt marjade korjamiseks.
Parim istutusaeg
Sobivaim aeg istutamiseks on sinikuslapuule sügis, kuid pottides kasvanud ehk söödava kuslapuu konteineristikuid võib julgelt istutada varakevadest hilissügiseni.
Söödava kuslapuu istikud istutatakse paar cm sügavamale, kui nad olid enne potis.
Istutuseelne väetamine
Soovitame istutamisel istutusauku veidi lisada komposti, eriti kevadel istutamisel. Taimeaias oleme istikuid väetanud maheväetisega Taimeramm, soovitame seda julgelt ka koduaeda!
Kuna sinikuslapuu kasvuperiood lõppeb varakult, siis suve teisel poolel istutatud taimi väetatakse alles järgmisel kevadel.
Kastmine
Kastmine pärast söödava kuslapuu istikute istutamist on ülioluline! Eriti suve esimesel poolel, kui kevadel istutatud taimed alles juurduvad.
Kui istutusauk on valmis kaevatud, siis kalla sinna enne istutamist ämbritäis vett - nii võid kindel olla, et noorel istikul on juurdumiseks mullaga hea kontakt ja juurte kasvuks piisavalt niiskust!
Kuuma suve korral kasta juurduvaid istikuid regulaarselt ka pärast istutamist.
Söödava kuslapuu lõikamine
Söödava kuslapuu põõsast on vaja väga vähe kujundada, harvendada ja lõigata.
Välja tuleks lõigata oksad, mis on tugevalt vastu maad vajunud või mingil moel viga saanud. Igaaastaselt tuleks välja lõigata sissepoole kasvavad oksad.
Kuna söödav kuslapuu kasvatab marjad eelmise aasta võrsetele, siis ära kunagi kärbi põõsa oksi lühemaks - kui just eesmärgiks ei ole väiksem marjasaak...
Kuslapuu marjade korjamine
Söödava kuslapuu marju korjatakse täiesti küpsena. Aga pane tähele - äsja tumedaks värvunud marjad ei ole kohe täiesti valmis!
Üleni sinakaks värvunud, kuid mitte veel piisavalt küpsed marjad on hapud ja vähemahlased. Seetõttu tasub veidi kannatada ja marjade järelvalmimist põõsal veel oodata enne, kui marju korjama asuda.
Pärast tumedaks värvumist umbes nädala jooksul kasvavad marjad veel suuremaks, muutuvad mahlasemaks, magusamaks ja saavutavad kauaoodatud imelise aroomi, maitse ja magususe!
Söödava kuslapuu marjade säilitamine
Kuslapuumarjad on küllalti tugeva kuid õhukese kestaga. Säilitamiseks korjamisel tuleb jälgida, et marjad korjamisel muljuda ei saaks.
Hoolsalt korjatud ja terved sinikuslapuu marjad on väga hea säilivusega, toatemperatuuril kuni viis päeva, külmkapis (4 °C) isegi kuni kolm nädalat.
Söödava kuslapuu marjad sobivad väga hästi sügavkülmutamiseks ja külmutatuna pikemaajaliseks säilitamiseks.
Külmutatud marju saab pärast sulatamist süüa niisama talviseks vitamiinisüstiks kui ka töödelda mahlaks ja moosiks.
Tellitud istikuid saab osta käest-kätte istanduse taimeaiast Välgis Tartumaal ja Mandri-Eestis pakume ka kohaletoimetamise võimalust